Zbog sve veće stope gojaznosti, neaktivnosti i starenja stanovništva, dijabetes tipa 2 je rasprostranjeniji u našem društvu nego ikad ranije. U zemljama sa visokim dohotkom smrtnost od dijabetesa opala je sa 2000. na 2010. godinu, ali se zatim povećala od 2010. do 2016. godine – što je dovelo do ukupnog porasta prevremenih smrtnih slučajeva od 5% od 2000. godine. Posebno zabrinjava to što se dijabetes tipa 2 danas često primećuje kod dece , zbog njihove gojaznosti i neaktivnosti.
Dugo godina je poznato da dijabetes tipa 2 povećava rizik od moždanog udara i srčanih bolesti. Novija istraživanja su pokazala da dijabetes takođe povećava rizik od demencije. Međutim, ono što prethodno nije istraženo jeste da li starost pojave dijabetesa pravi razliku u riziku od razvoja demencije.
Kako diajbetes može dovesti do demencije?
Postoji više razloga zašto godine bolovanja od dijabetesa tipa 2 mogu dovesti do demencije. Jedan od razloga povezan je sa efektima koje dijabetes ima na srce, jer je zdravlje srca povezano sa zdravljem mozga. Bolesti srca i povišeni krvni pritisak povezani su sa bolestima mozga koje zauzvrat mogu dovesti do demencije.
Drugi faktor se odnosi na epizode hipoglikemije koje se često javljaju kod dijabetesa. Iako je dokazano da čvrsta kontrola šećera u krvi smanjuje dugoročni rizik od srčanih bolesti i moždanih udara, čvrsta kontrola takođe može dovesti do hipoglikemije, gubitka pamćenja i demencije. Velika je verovatnoća da do ovoga dolazi jer je poznato da niski šećeri u krvi oštećuju hipokampus – memorijski centar mozga.
Jedna od intrigantnijih hipoteza je da dijabetes direktno uzrokuje Alchajmerovu bolest. Zaista, Alchajmerova bolest je čak nazvana „dijabetesom tipa 3“ zbog zajedničkih molekularnih i ćelijskih karakteristika dijabetesa i Alchajmerove bolesti. Na primer, insulin igra kritičnu ulogu u stvaranju amiloidnih plakova, a insulin je takođe uključen u fosforilaciju tau, što dovodi do neurofibrilarnih prepletanja. Drugim rečima, dok insulinska rezistencija u telu može dovesti do dijabetesa tipa 2, insulinska rezistencija u mozgu može dovesti do plakova i prepleta Alchajmerove bolesti.
Smanjite rizik od dijabetesa i demencije
Dobra vest je da možete smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2 i rizik od demencije. Danas razgovarajte sa svojim lekarom o tome da li bi sledeće promene načina života odgovarale vama. Imajte na umu da su ove životne promene korisne čak i ako imate dijagnozu dijabetesa ili prediabetesa.
- Bavite se aerobnim vežbama najmanje 30 minuta svakog dana, pet dana u nedelji.
- Korigujte svoju ishranu u mediteranskom stilu.
- Održavajte zdravu telesnu težinu.
- Lečite visok krvni pritisak.
- Lečite visok holesterol.
- Ne pušite.
- I na kraju, društvene aktivnosti, pozitivan stav, učenje novih stvari i muzika mogu pomoći vašem mozgu da radi najbolje što može i smanjiti rizik od demencije.
No comments yet.